Przejdź do treści

Certyfikat - Zadowolony Pacjent

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

 

22 listopada rozpoczyna się

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne

Krajowego Centrum ds. AIDS.

Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał,

a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków

do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

 

1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10. dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

„HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży” – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dzięki Programowi polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia, polski system opieki nad osobami zakażonymi uważany jest za wzorcowy. Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii, z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań, osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi, poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę, może powodować, że dana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

 

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS nawiązują do prowadzonej w poprzednich latach akcji pt.: „Mam czas rozmawiać”. W tym roku do testowania się i dbania o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęcać będzie na Instagramie i Facebooku znany aktor Maciej Musiał. Spoty z udziałem m.in. Marii Seweryn wyświetlane będą w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych. W akcję włączyło się także Radio Kolor. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/.

 

 

Lista punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD).

Punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD).pdf (635.4 KiB)

Jubileuszowa Konferencja 2.X.2019 r.

2 października b.r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Ciechanowie, pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego , Wojewody Mazowieckiego i Starosty Powiatu Ciechanowskiego zorganizował Jubileuszową Konferencję z okazji obchodów stulecia Służb Sanitarnych w Polsce. Konferencja odbyła się pod hasłem „ Otyłość wyzwaniem stulecia służb sanitarnych”. Głównym celem konferencji było podniesienie świadomości słuchaczy w zakresie przyczyn powstawania otyłości, wskazanie kierunków profilaktyki i leczenia tego schorzenia oraz skali jakiej ona dotyczy. Celem konferencji było zwrócenie uwagi na problem narastania otyłości w polskim społeczeństwie na przestrzeni dziesięcioleci. Tytułowy wykład okolicznościowy wygłosił prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz - wieloletni dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, współautor Piramidy Zdrowego Żywienia. Podczas konferencji zostały wręczone medale okolicznościowe osobom i instytucjom współpracującym z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ciechanowie. W Konferencji uczestniczyło 216 osób. Wśród uczestników byli przedstawiciele władz na szczeblu krajowym i samorządowym , parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji ochrony zdrowia, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedszkoli powiatu ciechanowskiego, pielęgniarki pracujące w gabinetach profilaktyki i pracownicy służb sanitarnych. Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja TV Ciechanów, KRDP , Tygodnika Ciechanowskiego i portal informacyjny Ciech24.pl

   Autorem zdjęć jest redakcja Ciech24.pl

AKCJA „BEZPIECZNE WAKACJE 2019”.

AKCJA „BEZPIECZNE WAKACJE 2019”.

Na terenie województwa mazowieckiego z końcem czerwca rozpoczęła się akcja   "Bezpieczne Wakacje 2019". Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego wypoczynku letniego. Akcja potrwa do 31 sierpnia br. Podczas  wakacji  inspektorzy sanitarni na bieżąco sprawdzają warunki sanitarno-higieniczne w placówkach wypoczynku w zakresie zakwaterowania, utrzymania higieny osobistej, prowadzenia bezpiecznego  żywienia, zajęć sportowych i rekreacyjnych oraz organizacji opieki medycznej. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie przeprowadzają i będą przeprowadzać kontrole turnusów figurujących w elektronicznej bazie wypoczynku (http://wypoczynek.men.gov.pl) w trakcie ich trwania. Baza jest ogólnodostępna, można w niej sprawdzić wszystkie informacje na temat zorganizowanej formy wypoczynku.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie przekazuje poniżej kilka ważnych zasad bezpiecznego i zdrowego wypoczynku latem.

 

 

Certyfikat „Zadowolony Pacjent”

Uprzejmie informuję, że Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Ciechanowie

została laureatem projektu organizowanego przez Instytut Badań Marki pt. "Zadowolony Pacjent".

Certyfikat „Zadowolony Pacjent”, który został przyznany Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ciechanowie 29.04.2019r. jest wyróżnieniem przyznawanym za najwyższy standard i jakość świadczonych usług.

To wyróżnienie jest dla nas tym cenniejsze, że jest owocem badań przeprowadzanych wśród osób, które korzystały z naszych usług. Wyróżnienie zostało przyznane m.in. na podstawie badań metodą „tajemniczy klient”, ankiet internetowych oraz badania poziomu zadowolenia klientów z usług świadczonych w naszej Stacji. Cieszy nas to, że pacjenci docenili również nasze staranie w zakresie wysokiego poziomu usług.

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA!

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA!


Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.
Epidemiolodzy ostrzegają, że w fontannach, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki. Mogą one powodować:
• reakcje alergiczne w postaci wysypki,
• grzybice stóp lub inne choroby skóry,
• zapalenia spojówek,
• zapalenia uszu,
• ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli,
• schorzenia dróg oddechowych,
• zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,
• zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,
• infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami escherichii.
Pamiętajmy, że z fontann korzystają także:
• zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne;
• bezdomni, którzy się w nich myją i piorą swoje ubrania.
Kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.
Pamiętajmy:
• w gorące dni, zwłaszcza w godzinach od 10.00 do 16.00 lepiej pozostać w cieniu lub w chłodnych pomieszczeniach niż przebywać na słońcu;
• szukając ochłody na mieście, wybierajmy kurtyny wodne;
• bezpiecznie można korzystać
z basenów i miejsc przeznaczonych do kąpieli, w których woda jest badana;
• za złamanie zakazu kąpieli w fontannie może grozić mandat.


Opracowanie:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

II Ciechanowskie Dni Promocji Zdrowia

Maj to dla mieszkańców Ciechanowa i okolic  miesiąc bogaty w wydarzenia promujące zdrowy styl życia. Kontynuując ubiegłoroczną tradycję w dniach 29 maja  - 1 czerwca zapraszamy na II Ciechanowskie Dni Promocji Zdrowia, które w tym roku będą obchodzone pod hasłem „ Zrób coś dla dziecka”.

Zmiana terminu Festiwalu Piosenki o Zdrowiu

Ze względu na trwający strajk pracowników oświaty zdecydowaliśmy o przesunięciu terminu Festiwalu Piosenki o Zdrowiu (etap powiatowy) z 26 kwietnia na 27 maja 2019r. godz. 8:30.

W przypadku pytań prosimy o kontakt  z sekcją Oświaty Zdrowotnej PSSE w Ciechanowie tel. 23 672 33 13 wew.28.

 

WYZWANIA ZDROWIA PUBLICZNEGO

BEZPIECZNE FERIE 2019

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wspaniały czas relaksu i odpoczynku. Aby przebiegły szczęśliwie i zdrowo należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku zimą.

Poniżej przekazujemy list Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji dotyczący przeciwstawiania się zjawisku używania substancji psychoaktywnych, jak również wiele cennych wskazówek i zaleceń dotyczących bezpiecznego wypoczynku zimą.

List Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji do rodziców

bezpieczne_ferie_list.jpg (872.2 KiB)

Certyfikat - Zadowolony Pacjent

Uprzejmie informuję, że Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Ciechanowie

została laureatem projektu organizowanego przez Instytut Badań Marki pt. "Zadowolony Pacjent".

 

Wróć

WYZWANIA ZDROWIA PUBLICZNEGO

Wyślij plik