Przejdź do treści

Aktualności

AKCJA „BEZPIECZNE WAKACJE 2019”.

AKCJA „BEZPIECZNE WAKACJE 2019”.

Na terenie województwa mazowieckiego z końcem czerwca rozpoczęła się akcja   "Bezpieczne Wakacje 2019". Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego wypoczynku letniego. Akcja potrwa do 31 sierpnia br. Podczas  wakacji  inspektorzy sanitarni na bieżąco sprawdzają warunki sanitarno-higieniczne w placówkach wypoczynku w zakresie zakwaterowania, utrzymania higieny osobistej, prowadzenia bezpiecznego  żywienia, zajęć sportowych i rekreacyjnych oraz organizacji opieki medycznej. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie przeprowadzają i będą przeprowadzać kontrole turnusów figurujących w elektronicznej bazie wypoczynku (http://wypoczynek.men.gov.pl) w trakcie ich trwania. Baza jest ogólnodostępna, można w niej sprawdzić wszystkie informacje na temat zorganizowanej formy wypoczynku.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie przekazuje poniżej kilka ważnych zasad bezpiecznego i zdrowego wypoczynku latem.

 

 

Certyfikat „Zadowolony Pacjent”

Uprzejmie informuję, że Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Ciechanowie

została laureatem projektu organizowanego przez Instytut Badań Marki pt. "Zadowolony Pacjent".

Certyfikat „Zadowolony Pacjent”, który został przyznany Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ciechanowie 29.04.2019r. jest wyróżnieniem przyznawanym za najwyższy standard i jakość świadczonych usług.

To wyróżnienie jest dla nas tym cenniejsze, że jest owocem badań przeprowadzanych wśród osób, które korzystały z naszych usług. Wyróżnienie zostało przyznane m.in. na podstawie badań metodą „tajemniczy klient”, ankiet internetowych oraz badania poziomu zadowolenia klientów z usług świadczonych w naszej Stacji. Cieszy nas to, że pacjenci docenili również nasze staranie w zakresie wysokiego poziomu usług.

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA!

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA!


Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.
Epidemiolodzy ostrzegają, że w fontannach, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki. Mogą one powodować:
• reakcje alergiczne w postaci wysypki,
• grzybice stóp lub inne choroby skóry,
• zapalenia spojówek,
• zapalenia uszu,
• ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli,
• schorzenia dróg oddechowych,
• zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,
• zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,
• infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami escherichii.
Pamiętajmy, że z fontann korzystają także:
• zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne;
• bezdomni, którzy się w nich myją i piorą swoje ubrania.
Kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.
Pamiętajmy:
• w gorące dni, zwłaszcza w godzinach od 10.00 do 16.00 lepiej pozostać w cieniu lub w chłodnych pomieszczeniach niż przebywać na słońcu;
• szukając ochłody na mieście, wybierajmy kurtyny wodne;
• bezpiecznie można korzystać
z basenów i miejsc przeznaczonych do kąpieli, w których woda jest badana;
• za złamanie zakazu kąpieli w fontannie może grozić mandat.


Opracowanie:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

II Ciechanowskie Dni Promocji Zdrowia

Maj to dla mieszkańców Ciechanowa i okolic  miesiąc bogaty w wydarzenia promujące zdrowy styl życia. Kontynuując ubiegłoroczną tradycję w dniach 29 maja  - 1 czerwca zapraszamy na II Ciechanowskie Dni Promocji Zdrowia, które w tym roku będą obchodzone pod hasłem „ Zrób coś dla dziecka”.

Zmiana terminu Festiwalu Piosenki o Zdrowiu

Ze względu na trwający strajk pracowników oświaty zdecydowaliśmy o przesunięciu terminu Festiwalu Piosenki o Zdrowiu (etap powiatowy) z 26 kwietnia na 27 maja 2019r. godz. 8:30.

W przypadku pytań prosimy o kontakt  z sekcją Oświaty Zdrowotnej PSSE w Ciechanowie tel. 23 672 33 13 wew.28.

 

WYZWANIA ZDROWIA PUBLICZNEGO

BEZPIECZNE FERIE 2019

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wspaniały czas relaksu i odpoczynku. Aby przebiegły szczęśliwie i zdrowo należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku zimą.

Poniżej przekazujemy list Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji dotyczący przeciwstawiania się zjawisku używania substancji psychoaktywnych, jak również wiele cennych wskazówek i zaleceń dotyczących bezpiecznego wypoczynku zimą.

List Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji do rodziców

bezpieczne_ferie_list.jpg (872.2 KiB)

Archiwum aktualności

Zmiana przepisów dot. importu żywności pochodzenia niezwierzęcego.

Od dnia 14 grudnia 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące importu żywności z państw trzecich. Na tej podstawie obowiązkowo będzie stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Państwowych Granicznych Inspektorów Sanitarnych) oraz importerów żywności.

Czytaj więcej

AKCJA „BEZPIECZNE WAKACJE 2019”.

Na terenie województwa mazowieckiego z końcem czerwca rozpoczęła się akcja   "Bezpieczne Wakacje 2019". Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego wypoczynku letniego.

Czytaj więcej

Certyfikat - Zadowolony Pacjent

Uprzejmie informuję, że Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Ciechanowie

została laureatem projektu organizowanego przez Instytut Badań Marki pt. "Zadowolony Pacjent".

 

Czytaj więcej

WYZWANIA ZDROWIA PUBLICZNEGO

Wyślij plik

Wróć